۴ آبان ۱۳۹۷
بدون نظر

بازی کردن یکی از نیازهای اساسی کودکان و بهترین وسیله برای رشد و شکوفایی احساسات آنان است. امروزه ثابت شده است، کودکانی که به درستی و اندازه کافی در دوران کودکی بازی نکرده‌اند از رشد ذهنی و اجتماعی درستی برخوردار نیستند.  کودکان دوست دارند با اسباب بازی های مختلفی بازی کنند؛ ماشین بازی کنند ، بعضی اوقات عروسکهایشان را به چشم بچه خودشان می بینند و لباس بچه گانه تنشان میکنند.

 

نقش اسباب بازی در رشد کودکان

کودکان با اسباب بازی خود تنها بازی نمی‌کنند، بلکه اسباب بازی را تبدیل به موجودی جاندار می‌کنند، با او دوست می‌شوند، دعوا می‌کنند، درد‌ دل می‌کنند، نصیحت می‌کنند، نگرانی‌هایش را در میان می‌گذارند و استرس خود را تخلیه می‌کنند. از این‌رو اسباب بازی‌های کودکان برایشان اهمیت زیادی دارند. اسباب‌بازی ها در کنار سایر بازی‌ها در رشد و خلاقیت کودکان نقش به سزایی را ایفا می‌کندد. همچنین مادران از طریق اسباب‌بازی‌ می‌توانند موجب تحریک حواس پنج‌گانه کودک شوند. باید در انتخاب اسباب‌بازی سن کودک را در نظر گرفت. اگر اسباب‌بازی مطابق با سن کودک باشد به بالا بردن قدرت تفکر و خلاقیت او کمک شایانی خواهد کرد.

کودکان در سه سال اول زندگی به سرعت علاقه خود را به یک نوع اسباب‌بازی از دست می‌دهند و در این سنین به اسباب‌بازی‌های متنوع و زیاد نیاز دارند. در این سن هر نوع وسیله‌ای می‌تواند برای کودک اسباب‌بازی باشد از اینرو والدین باید توجه داشته باشند که گاهی یک اسباب‌بازی ساده که شباهت به چیز خاصی ندارد قوه خلاقیت کودک را بیشتر تحریک می‌کند. در طبیعت منبع بی‌زوال و بی‌انتهایی از اسباب‌بازی برای کودکان وجود دارد، مانند بازی با آب، شن، چوب، برگ و بسیاری منابع بی‌خطر دیگر که موجب رشد جسمی، عاطفی، شخصیتی و ذهنی کودک می‌شود و زمینه بروز خشونت را در وی بسیار کاهش می‌دهد. در بیشتر مواقع کودک دلیل بازی کردن خود را نمی‌تواند بیان نماید ولی نمی‌تواند بدون بازی کردن زندگی کند.

kids-play-toys

 

خطرات اسباب بازی ها

ایمنی اسباب بازی را نباید از نظر دور داشت. اسباب بازی‌هایی که به دلیل شکستنی بودن یا داشتن ناصافی‌هایی باعث مجروح شدن دست کودک می‌شوند، همچنین اسباب بازی‌هایی که قطعات کوچک داشته باشند، یا قسمت‌هایی از آن کنده شود و ممکن است کودک آن‌ها را به دهان بگذارد و ببلعد، برای کودکان خطرناک است. همچنین اسباب بازی باید با فرهنگ و ارزش‌های جامعه هماهنگی داشته باشد. تناسب اسباب بازی با سن کودک نیز نکته ی دیگری است که باید در انتخاب اسباب بازی رعایت شود. کودک در هر مرحله‌ای از رشد، به بازی‌های خاصی می‌پردازد و به وسایلی برای پرداختن به این بازی‌ها احتیاج دارد. با این وجود، اسباب بازی‌هایی هستند که برای سنین مختلف، می‌توانند مناسب باشند.

 

 


نویسنده مطلب modiresite