۲۸ آبان ۱۳۹۷
بدون نظر

برای بهداشت کودک دلبندمان باید نکاتی را از زمان بدو تولدش بدانیم. باید بدانیم چه نوع لباسی را انتخاب کنیم، چگونه او را حمام ببریم، اصلا چه موقع او را به حمام ببریم، از چه وسایلی برای شست و شوی او استفاده کنیم و … برای انتخاب لباس باید لباس بچه گانه ای شاد و مناسب انتخاب کنیم که جنس خوبی داشته و تمیز باشند.

 

لباس و رختخواب

رختخواب و لباسهای کودک باید همیشه تمیز و مرتب باشد، پوشکش زود به زود تعویض و دستانش با آب و صابون شسته شود. در شست و شوی او هرگز نباید غفلت کرد؛ چرا که کودک در برابر میکربها مقاوم نیست و چنانچه در بهداشت او سهل انگاری شود، ممکن است دچار بیماری های مختفلی شود.

واکسن

باید واکسن هایش را به موقع زد و بعد از آن باید از کودک مراقبت‌های ویژه کرد زیرا بعد هر واکسنی عوارضی دارد مثلا ممکن است بعد از تزریق واکسن کودک تب کند. والدین باید بدانند که چگونه تب او را کنترل  کنند و پایین بیاورند.

حمام کردن کودک

حتی اگر آدم بزرگ‌ها هم مرتب حمام کنند ممکن است از لحاظ پوستی آسیب ببینند و پوستشان خشک شود. بنابراین در حمام کردن کودکمان خیلی وسواس به خرج ندهیم. بهتر است هر هفته دوبار آنها را به حمام ببریم. کودکمان را وقتی به حمام ببریم که کاملا هوشیار و سرحال است. بهتر است درفاصله بین دو وعده غذایی‌اش باشد که احساس گرسنگی هم نکند و از یک حمام درست و حسابی لذت ببرد.

babyShampoo2

وسایل حمام کودک

بهتر است از لیف‌های اسفنجی لطیف برای شست و شوی فرزندمان استفاده کنیم یا لیف‌های پشمی که به واقع پوست کودک را نوازش کنند. لیف را باید همیشه از یک طرف به طرف دیگر بدن کوچک بکشیم و خیلی آرام و آهسته این کار را انجام بدهیم تا او احساس کند که در حال نوازشش هستیم.

از شامپوهایی استفاده کنیم که چشم‌های کودکمان را از هر سوزشی در امان نگه دارد. به دلیل این‌که پوست سر بچه‌ها قدرت چرب‌کنندگی بسیار کمتری نسبت به بزرگتر‌ها دارد معمولا شامپوهای آن‌ها هم قدرت شویندگی کمتری دارند و قدرت قلیایی آن‌ها کمتر است چون هرچه قدرت قلیایی یک شامپو بیشتر باشد احتمال این‌که هنگام تماس آن با چشم سبب سوزش شدیدتری شود هم بیشتر می‌شود. از صابونی استفاده کنیم که قدرت قلیایی آن حدود ۷ باشد زیرا می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای صورت فرزندمان باشد. قدرت قلیایی صابون بزرگسالان به ۹ می‌رسد که احتمال سوزش چشم در اثر استفاده بالا می رود و البته گاهی این ماده قلیایی در مایع دستشویی به ۱۰ هم می‌رسد. پس برای شست‌وشوی کودکمان از صابون مخصوص کودک استفاده کنیم. در ضمن لزومی ندارد هر روز پوست صورت فرزندمان را صابون بزنیم، بلکه می‌توانیم این کار را به شکل منظم اما در قالب هر نوبت حمام در بیاورید. و هر روز دست و صورت آنها را با آب بشوییم.

یکی از انواع کرم‌هایی که مصرف آن در کودکان و نوزادان ضرورت دارد انواع نرم‌کننده‌های پوستی هستند. این نرم‌کننده‌ها به لحاظ از بین بردن خشکی پوست البته با حفظ اسیدیته استفاده می‌شوند و تقریبا جزو مواد بهداشتی ضروری برای کودک محسوب می‌شوند. روغن بچه از جمله دیگر مواد بهداشتی است که تقریبا همه از آن برای کودکشان استفاده می‌کنند. برخی از این کرم‌ها به دلیل معطر بودن احتمال  آلرژی‌زایی دارند پس سعی کنیم از کرم هایی استفاده کنیم که معطر نیستند. در ضمن با توجه به این‌که مقدار آب درکرم‌های مرطوب‌کننده بیشتر از پماد است به دلیل جلوگیری از آلودگی‌های میکروبی برخی کارخانجات از مواد آنتی باکتریال و نگهدارنده به منظور محافظت از کرم‌ها در برابر آلودگی‌ها استفاده می‌کنند که اتفاقا همین مواد نگهدارنده هم ممکن است سبب بروز آلرژی شوند.

BEHDASHT2

مسواک زدن

وقتی کودکمان شروع به دندان درآوردن می‌کند بهتر است اوایل از یک پارچه ی نخی نازک و تمیز و سفید برای تمیز کردن دندانهایش استفاده کنیم. وقتی ۳ یا ۴ ساله شد برایش مسواک کودکان تهیه کنیم و به او استفاده از مسواک را آموزش دهیم.

BEHDASHT1

 

همچنین بهداشت کودک به مراقبت‌هاى بهداشتى ارتقائی، پیشگیری، درمانى و بازتوانى براى مادران و کودکان اطلاق مى‌شود. مواردی را که مادران باید در مورد بهداشت کودک بدانند:

۱- شناخت و آگاهی با کلیات بهداشت کودک و مادر اهداف و اهمیت و دامنه اقدامات آن.

۲- تشخیص و چگونگی رشد و تکامل نوزاد و کودک، تشخیص نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی آنان.

 


نویسنده مطلب modiresite