entekhabe lebas

برای انتخاب لباس برای نوزادان و کودکان باید نکاتی را بدانیم تا با انتخاب لباس بچه گانه و نوزادی نامناسب باعث ناراحتی و اذیت شدن آنها نشویم و امنیتشان را به خطر نیندازیم. در انتخاب لباس برای نوزادان و کودکان باید به رنگ، جنس، نوع، اندازه، فصل و سایز دقت کنیم.

لباس نوزاد باید رنگ شاد داشته باشد. رنگ شاد و روشن بهترین گزینه برای آنهاست زیرا آلودگی و کثیفی روی آن به خوبی مشخص می‌شود. توجه داشته باشید رنگ‌های تند نوزاد را کلافه خواهد کرد. لباس‌هایی با رنگ‌های سبزروشن، لیمویی، صورتی، آبی و سفید برای نوزادان مناسب‌اند. برای کودکان هم رنگ روشن مناسب تر از رنگ تیره است و باعث شاد شدن روحیه‌اش می شود.

لباس نوزادان باید حتما نخی باشد و ایجاد حساسیت نكند. چون پوست لطیف بدن آنها احتمال دارد به الیاف پلاستیکی یا مصنوعی دیگر حساسیت نشان دهد. به علاوه ممکن است در اثر عرق کردن پوست آنها عرق سوز شود. برای کودکان هم اطمینان حاصل کنید که جنس لباس های آنها از پارچه های نرم و مخصوصاً پنبه باشد.

اگر شما تازه صاحب فرزندی شده‌اید باید بدانید نوزادها در هر فصلی به کلاه نیاز دارند تا از سرشان محافظت شود. کلاه‌های نخی خنک برای تابستان و کلاه‌های ضخیم‌تر برای زمستان مناسب هستند. برچسبی روی لباس‌ها هست که مشخصات پارچه لباس روی آن نوشته شده است. یکی از این مشخصات درصد کتان است. لباس نوزاد یا باید ۱۰۰ درصد کتان باشد یا درصد بالایی از آن را داشته باشد. توجه کنید، حتما قبل از لباس پوشاندن به نوزاد، لباس را یک‌ بار بشویید.جنس‌هایی را انتخاب کنید که به راحتی در ماشین لباسشویی شسته شوند و لکه‌بری آن‌ها آسان باشد.

pirahan-dokhtaraneh-G-3657-1

لباس‌های بچه هر چه ساده‌تر باشد بهتر است. بنابراین بهتر این است که دکمه، زیپ یا اضافات دیگر نداشته باشد و باعث آزار بچه نشود. بهترین دکمه‌ برای لباس نوزاد، دکمه‌های چفتی و ظریف هستند. درضمن لباس باید به اندازه کافی دکمه داشته باشد تا راحت بتوانید آن را به تن او بپوشانید یا درآورید. لباس‌هایی که جلوی آن‌ها دکمه دارد بهتر از لباس‌هایی است که دکمه آن‌ها پشت لباس است. لباس نباید به تن نوزاد بچسبد. لباس چسبان یا کش شلوار تنگ، نوزاد را اذیت می‌کند. یقه، کشبافت‌های سردست یا مچ پای نوزاد نباید تنگ باشد. قبل از خرید حتما آن‌ها را چک کنید.

برای نوزاد باید لباسی انتخاب کنید که درست اندازه اش باشد. آستین لباس باید گشاد و راحت باشد. لباس‌هایی که آستین آن‌ها کشبافت‌های سفت دارد نوزاد را آزار خواهند داد. همچنین اگر برای بچه‌ای که چهار دست و پا می‌رود لباس می‌خرید باید دقت کنید که پاچه شلوارش بلند باشد تا زانوهایش موقع حرکت‌کردن آسیب نبیند و خراش بر ندارد. به اندازه جوراب هم باید دقت کنید. اگر جوراب گشاد باشد در کفش جابه‌جا می‌شود و کودک را آزار خواهد داد و اگر تنگ باشد، خون‌رسانی به پای بچه را مختل خواهد کرد.

یقه ی لباس های نوزادان باید باز و گشاد باشند. حلقه ی آستین های لباس نیز باید باز و راحت باشد ، تا برای عوض کردن لباس کودکتان با مشکل مواجه نشوید، نوزاد نیز به راحتی بتواند دست های خود را تکان دهد. لباس در ناحیه ی پایین و خشتک لباس گشاد باشد تا نوزاد را اذیت نکند، زیرا هنگامی که می خواهید پوشک نوزادتان را عوض کنید اگر تنگ باشد گریه نوزاد شنیده خواهد شد.چون سایز کودکان مدام در حال تغییر است سعی کنید لباس هایی برای انها بخرید که گشاد و آزاد باشند.

لباس کودکان و نوزادان را مناسب فصل انتخاب كنید. لباس گرم بچه‌ها را مریض خواهد كرد. پزشكان می‌گویند لباس نوزاد باید فقط یک لایه از لباسی كه شما می‌پوشید بیشتر باشد. برای نوزادان بهتر است حتما زیرپوش بپوشانید تا هم گرم بمانند و هم دكمه لباس رویی، او را آزار ندهند. به هنگام لباس پوشاندن به نوزاد مخصوصا زمانی که از منزل خارج می‌شوید کلاه را فراموش نکنید. پوشاندن جوراب را به کودکان به ویژه در فصول سرد سال فراموش نکنید. اگر فرزندتان دختر است و دامن می‌پوشد بهتر است به جای جوراب از جوراب‌شلواری استفاده کنید. که هم زیباتر است و هم دخترتان بیشتر گرم می‌ماند. اگر هم فرزندتان پسر است شلوار بلند پایش کنید. جورابی که برای کودک می خرید حتما باید نخی باشد تا ایجاد حساسیت نکند. سعی کنید برای دخترانتان ساق شلواری بخرید.

لباس‌های رویی نوزاد بهتر است سرهمی باشند و رنگ‌های شاد داشته باشند. همچنین به دلیل شستشوی راحت‌تر باید از پارچه‌های پنبه‌ای و یا جنس‌های دیگر نرم مثل مخمل و یا کرک باشد.

در انتخاب لباس بای کودکانتان خودرای نباشید و از آنها هم برای انتخاب لباس نظرخواهی کنید. این کار باعث تقویت اعتماد به نفس و عزت کودکتان می شود.

در کنار انتخاب لباس خوب و مناسب برای کودکتان از اکسسوری ها غافل نشوید زیرا پسر بچه ها استفاده از کلاه و ساعت و دختر بچه ها استفاده از گل سر و گوشواره و ساعت را دوست دارند. ولی برای نوزادان استفاده از اکسسوری توصیه نمی شود.

 

pirahan-dokhtaraneh-G-3674-

 

 

 

 


نویسنده مطلب modiresite