طبیعتا آرزوی هر پدر و مادری است که فرزند موفق و مودبی را تربیت کنند، اما گاهی با وجود تمام این تلاش ها باز کودک کلماتی به زبان می آورد که مناسب نیست و باعث ناراحتی والدین میشود بخوص زمانی که والدین یا میزبان باشند و یا مهمان باشند و با آنها رودروایسی داشته باشند، این رفتار زشت کودک باعث شرمندگی میشود و نمی دانند در آن موقع دقیقا جه واکنشی نشان دهند. با وروجک همراه شوید.

 

babay--boy وروجک

babay–boy

 

روانشناسها در این مواقع چه میگویند:

والدین باید این موضوع را در نظر بگیرند که کودکشان هر آنچه می آموزد صرفا در محیط حانه و ز طریق والدین نیست، بلکه او هر آنچه در محیط میبیند و میشوند یاد میگیرد از این رو کودک نمیتواند جلوی یادگیری خود را بگیرد بنابراین والدین هر چقدر هم که تلاش کنند برای آنکه کودکشان حرف زشتی به زبان نیاورد باز هم ممکن است کودک این حرف ها را در مهدکودک یا مدرسه، زمین بازی و یا حتی در یک جشن مهمانی از اقوام یادگرفته باشد و دائما آن را با خود تکرار میکند. زمانی که کودک حرفی را میشوند و یا رفتاری میبیند به طور ناخودآگاه آن را در ذهن خود ثبت میکند و در موقعیت های مختلف تکرار میکند. عکس العمل اطرافیان و بخصوص والدین در تشدید یا بهبود این رفتار از اهمییت بالایی برخوردار است.

عکس العمل والدین باید چگونه باشد؟

والدین باید بدانند که نوع برخورد آنها و اطرافیان با کودک میتواند این عادت زشت رفتاری را از بین ببرد و یا آن را تشدید کند. باید در نظر داشت که زمانی که کودک شما در جمع حرف زشت میزند اگر اطرافیان به او بخنند و یا به او بگویند دوباره تکرار کن کودک احساس میکند حرف خوبی زده است و دوباره آن را به زبان می آورد از این رو هرجا که نیاز به جلب توجه داشته باشد دوباره از الفاظ زشت استفاده میکند. والدین باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که اگر برخورد بدی با فرزندشان داشته باشند این رفتار در کودک تثبیت میشود و باعث نمیشود که دیگر کودکشان از این الفاظ بکار نبرد.

 

boy-baby-voorojak

boy-baby

 

عکس العمل صحیح در مقابل این رفتار کودک چیست؟

زمانی که کودک شنا حرف زشت میزند باید خیلی خونسرد و بی تفاوت از کنار آن عبور کنید اولین باری که کودک این حرف را زد باید فقط به او تذکر دهید و بگویید که عزیزم این حرفی که الان شما زدید حرف خوبی نیست و نباید از آن استفاده کنیم  و به سرعت بحث را عوض کرده و کودک را به چیز دیگری مشغول کنید. در غیر این صورت و بعد از تذکر اگر کودک شما باز از این الفاظ استفاده کرد کاملا بی تفاوت باشید و حواس کودک را به چیز دیگری پرت کنید رفته رفته با بی تفاوتی شما نسبت به گفتن حرف زشت کودک به این کار راترک کرده و دیگر آن را انجام نمیدهد.

منبع: لباس بچگانه وروجک

نویسنده: نیایش داوری


نویسنده مطلب مدیر سایت