وقتی پسرم از مدرسه به خانه برگشت به او گفتم میخواهم برایت کفش نوبخرم کمی استراحت کن تا با هم به بازار برویم برخلاف انتظاری که از پسر آرام و متینم داشتم فورا در پاسخ با فریاد به من گفت: من تازه رسیدم شما اجازه بده من یه چیزی بخورم استراحت کنم بعد از من تقاضای بیرون رفتن داشته باشید، منم در جوابش گفتم: پسرم من که حرف بدی به شما نزدم یا نگفتم الان بریم که زود عصبانی میشی، گفت: مامان چندبار تکرارکنم اه و فورا اتاق را ترک و در را محکم بست. دخترکوچکم پرسید مامان چیشده چرا داداشم داد و بیداد میکنه؟ منم گفتم فکر کنم سرو کله هورمون ها داره پیدا میشه. با وروجک همراه شوید.

 

raftar-ba-nojavan

raftar-ba-nojavan

تجربه های متفاوت دخترانه و پسرانه

هنگامی که فرزند و یا کودک  شما در آستانه ورود به نوجوانی است بسته به دختر یا پسر بودنش ممکن است رفتارهای غیر معقولی از خود نشان دهد به طور کلی دختران در این دوران بسیار حساستر از پسران هستند به طوری که حتی رفتار های آنها با هم کاملا فرق دارد. دخترها معمولا سبت به مسائل واکنش بیشتری نشان میدهند مثلاگریه و یا حاضر جوابی میکنند و در بعضی اوقات رفتار های نمایشی مثل محکم بستن در از خود نشان میدهند، اما رفتار پسران  بین کناره‌گیری کردن از موقعیت و روی آوردن به دفاع از خودشان در نوسان هستند.

مسیر امن آرامش

در هر صورت کنار آمدن با فرزندی که در آستانه نوجوانی است جه دختر و یا پسر بسیار دشوار و چالش برانگیز و ترسناک است اما لذت هایی را نیز به همراه دارد. برای مثال اینکه فرزندتان را می‌بینید که علائق و استعدادهای فردی‌اش را مطرح می کند و یا تلاش می‌کند استقلالش را به نمایش بگذارد، طعم شیرین تماشای بزرگ شدن فرزند را به شما می‌چشاند. برای اینکه هم شما و هم فرزندتان بتوانید با آرامش بیشتری از این دوران عبور کنید لازم است که به چند نکته مهم توجه کنید.

پدر و مادر او بمانید

اکثر والدین فکر میکند اگر در این دوران با فرزندشان دوست باشند رفتار آنها بهتر میشود اما بر خلاف تصوران والدین کودک برای رد شدن از این مرحله روی پدر و مادرش حساب باز کرده است در واقع شما تا زمانی که در جایگاه پدر و مادر او هستید میتوانید رفتار درست را به او آموزش دهید.

قوانین حدید و روشنی را وضع کنید

تا حرف از قوانین شد ممکن است ذهن شما درگیر مسائل تنبیه شود اما اصلا اینطور نیست، فرزند شما در این دوران سعی دارد استقلالش را به شما ثابت کند شما باید به دنبال آن باشید که قوانین روشنی را وضع کنید برای مثال تمام خط قرمز ها را برای وی مشخص کنید و به محض اینکه متوجه شدید که رفتار غیر عادی را دارد به روشنترین و آرامترین شکل ممکن با او ارتباط برقرار کنید و به او تذکر دهید.

وقتی فرزند شما کوچکتر بود برای مثال وقتی که تازه راه افتاده بود و یا به پیش دبستانی می‌رفت، شما می‌توانستید با تقویت‌های مثبت گاهگاهی به راحتی او را به مسیری که می‌خواستید وارد کنید. اما وقتی فرزندتان به آستانه ورود به نوجوانی می‌رسد قضیه فرق می‌کند چرا که کمتر پیش می‌آید که مشوق‌ها در مورد او جواب بدهند. در این مواقع در ازای نقض قوانین، از تنبیه‌های متناسب استفاده کنید. برای مثال مادر دو فرزند ده ساله و چهارده ساله می‌گوید: «من متوجه شده‌ام که بهترین تنبیه برای وقتی که فرزندانم حاضر جوابی می‌کنند یا به طرز گستاخانه‌ای غُرغُر می‌کنند آن است که ایکس باکس یا گوشی‌شان را از آنها بگیرم». او معتقد است که اگر شما حرفی را که می‌زنید عملی نکنید نمی‌توانید روی رفتار آنها تأثیری داشته باشید.

 

به او فرصتی بدهید تا با خودش خلوت کند

وقتی که بین شما و فرزندتان بحثی شکل می‌گیرد که منجر به داد و فریاد او می‌شود، یک قدم عقب بکشید و منتظر بمانید که آرام شود. او را ترغیب کنید تا از موقعیت فاصله بگیرد و فرصتی برای آرام شدن پیدا کند. برای مثال مادری می‌گوید:« من با خونسردی می‌گویم به نظر می‌رسد نمی‌توانم الآن با تو صحبت کنم. سعی کن خودت را جمع و جور کنی تا با هم صحبت کنیم. گاهی اوقات او به شدت گریه می‌کند و می‌گوید مامان من نمی‌توانم خودم را آرام کنم. اما چند دقیقه که در اتاقش تنها می‌ماند آرام می‌شود و بهتر رفتار می‌کند».


نویسنده مطلب مدیر سایت