کودکان از بدو تولدشان شروع به یادگیری می‌کنند. بعضی چیزها را خودشان یاد می‌گیرند اما بعضی موارد را نیاز دارند تا والدین و معلمانشان به آنها یاد بدهند. والدین می‌توانند با صبر و حوصله و با بازی به کودکشان ای موارد را یاد بدهند. مثلا با کودکشان به خرید بروند و لباس بچه گانه برای آنها بخرند و در خانه با خواندن یک شعر لباس پوشیدن را به کودکشان یاد بدهند. یکی از مواردی که برای سلامت و رشد کودک بسیار مهم است و کودک باید آن را بلد باشد رعایت بهداشت فردی است. آموزش بهداشت فردی به کودکان هم از طریق والدین و هم از طریق مدارس می‌تواند انجام شود.

 

تعریف بهداشت فردی

بهتر است قبل از شروع آموزش اول خودمان معنای دقیق بهداشت فردی را بدانیم تا بتوانیم برای کودکمان هم توضیح دهیم. به روش های پیشگیری از انواع بیماری ها و پاکیزه نگه داشتن بدن بهداشت فردی گفته می‌شود.

 

 

نحوه آموزش بهداشت فردی به کودکان

مهم‌ترین آموزش عملی شستشوی دست‌ها بخصوص بعد از رفتن به دستشویی و سرویس‌های بهداشتی و قبل از غذا خوردن است. شستن دست‌ها را می‌توانیم در ۶ مرحله خیس کردن دست‌ها، صابون زدن، کف مالی کردن دست‌ها، حداقل بیست ثانیه دست‌ها را بهم مالش دادن، آبکشی و خشک کردن به آنها آموزش بدهیم.

برای توضیح موثر و فعالانه نحوه انتقال میکروب‌ها، می‌توانیم یک آزمایش گچی را با کودکانمان امتحان کنیم. یک جعبه حاوی پودر گچ را تهیه می‌کنیم. دست‌هایمان را داخل آن فرو می‌بریم. سپس با کودکمان دست دهیم و از او بخواهیم که با بچه های دیگر دست دهد. دست همه آنها پر از پودر گچی خواهد شد. در آخر برای آنها توضیح دهیم که میکروبها نیز می‌توانند به همین نحو منتشر شوند.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندانها، عفونتها و سایر مشکلات بهداشتی، القاء بموقع راهکارهای بهداشتی مناسب، مهم میباشد. آموزش مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان هم در این بین بسیار مهم است. اینکه هرکس باید مسواک شخصی خود را داشته باشد، روش مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دندان‌ها را به آنها یاد دهیم زیرا امری مهم است و می‌توانیم از حضور دندانپزشک نیز کمک بگیریم. آنها می‌توانند بخوبی ذهن بچه‌ها را از مکان‌های تجمع میکروب‌ها در لابلای دندان‌ها آگاه کرده و روش‌های از بین بردن آن‌ها را به بچه‌ها نشان دهند.

به آنها یاد دهیم هر وقت لباسشان کثیف شد آنها را با یک دست لباس تمیز عوض کنند و لباس‌های کثیفشان را در کنار بقیه لباس کثیف‌ها برای شست و شو قرار دهند.

به کودکمان آموزش دهیم تا همیشه مقداری دستمال کاغذی همراه خود داشته باشند. یکی از مزیت های همراه داشتن دستمال کاغذی این است که موقع سرفه و یا عطسه، جلوی دهان و بینی خود را با آن می‌گیرند و از پخش انواع میکروب‌ها در هوا و بیمار شدن دیگران جلوگیری می‌کنند.

یک برس نرم برای کودکمان بخریم و به او نحوه استفاده از آن را یاد بدهیم.

 

از دیگر نکات بهداشت فردی:

  • هفته‌ای دوبار آنها را استحمام کنیم.
  •  کودکان خود را تشویق کنیم تا فعالیت بدنی داشته باشند.
  •  آشغال خود را در سطل زباله بیندازد.
  • به کودک خود یاد دهیم به راحتی مشکلات خود را بیان کند؛ به طور مثال برای رفتن به توالت خجالت نکشد و به معلم خود بگوید.
  •  نکات بهداشتی رفتن به توالت را برای او تکرار کنیم: دستشویی رفتن را به تاخیر نیندازد، لباس خود را کثیف نکند.
  • در هنگام استفاده از سرویس های بهداشتی مدرسه نکات بهداشتی را رعایت کرده و قبل و پس از استفاده دست های خود را با آب و صابون بشویند.
  • فرهنگ تغذیه‌ای سالم را به او آموزش دهیم.
  • ناخن‌هایش را مرتب کوتاه کنیم.
بهداشت فردی

بهداشت فردی

 


نویسنده مطلب modiresite