۱۸ فروردین ۱۳۹۷
بدون نظر

بیش از این خانواده ها به طور معمول تعداد زیادی فرزند داشتند به طوری که هر کس ۴-۳ خواهر یا برادر داشت البته در بعضی خانواده ها تعداد بیشتر بود. اما رفته رفته خانواده ها ترجیح دادند که تعداد فرزندان را کمتر از پیش کنند، این تغییردر دنیای امروزی اجتناب ناپذیراست. پدر خانواده اغلب تا دیر وقت سرکار میباشد مادر هم یا شاغل است و یا مشغولیتی بنام درس خواندن دارد. در گذشته معمولا خانواده ها دور هم زندگی میکردند،مادربزرگ، پدربزرگ، دایی، خاله و … بنابر این همیشه یک فرد در خانه حضور داشت که مراقب کودکان باشد اما الان والدین دست تنها هستند و مجبورند تمامی هزینه ها را متقبل شوند و خود به تنهایی این مسئولیت را بپذیرند. با وروجک همراه شوید.

 

baby-mother

baby-mother

حرف ها و باور های عمومی تا چه اندازه درست است؟

بسیاری میگویند که بچه هایی که در خانه خواهر و برادری ندارند در آینده دچار مشکلات رفتاری میشوند، آنها همیشه تنها و افسرده هستند زیرا هیچکسی را ندارند که با او دردل کنند و یا با او بازی کنند و در آینده هم خیلی تنها میشوند. حتی بعضی افراد به نوه ها هم فکر میکنند که دیگر از داشتن عمو، عمه، خاله و دایی محروم هستند.آیا این باورها درست است؟ آیا کودکان تک فرزند در آینده دچار افسرگی و تنهایی میشوند، آیا واقعا تک فرزندها ناسالم بار می آیند؟

مهارت های اجتماعی

در واقع یکی از نگرانی‌های مهم در مورد کودکان تک‌فرزند این است که آن‌ها چه‌طور مهارت‌های اجتماعی لازم برای زندگی را می‌آموزند و چه‌طور هوش هیجانی خود را پرورش مي‌دهند. آ‌ن‌‌ها، همبازی در خانه ندارند. با کسی دعوایشان نمی‌شود. اسباب‌بازی‌ها، شیرینی‌ها و هدیه‌ها را مجبور نیستند با کسی قسمت کنند. کسی وسایلشان را بی‌اجازه برنمی‌دارد و موقعیتی پیش نمی‌آید که مجبور شوند برای حفظ حریم خود یا دفاع از حرف خود،‌ دعوا کنند. همچنین،‌ کسی نیست که با او بر سر جلب توجه والدین رقابت کنند و خلاصه، بسیاری از تجربیاتی را که کودکان با خواهر و برادرهای خود دارند، نخواهند داشت. همین امر می‌تواند باعث شود که مهارت‌های اجتماعی آن‌ها به خوبی رشد پیدا نکند. وقتی مطالعه‌ای بر روی کودکان ۵ ساله نشان داد که تک‌فرزندها در مقایسه با بچه‌هایی که خواهر و برادر دارند،‌ مهارت‌های اجتماعی ضعیف‌تری دارند، ‌این نگرانی‌ها بیشتر شد. اما بعد،‌ محققین نشان دادند که بعد از ورود به مدرسه، ‌این تفاوت از بین می‌رود و بچه‌های تک‌فرزند خیلی زود در مهارت‌های اجتماعی، به بقیه می‌رسند و دیگر تفاوتی با آن‌ها ندارند. بنابراین می‌توان گفت مهارت‌های اجتماعی، در حقیقت فرایندی است که داشتن خواهر و برادر فقط باعث تسریع این فرایند می‌شود.

خودتان میتوانید این فرایند را سرعت بدهید.

اگر دوست ندارید کودکتان تا همین حد منتظر مهارت های اجتماعی بماند بهتر است دوستان و اقوامی که فرزندان هم سن فرزند شما دارد رفت و آمد کنید و به فرزند خود اجازه دهید تا تجربیاتی که کودکان با خواهر برادر خود دارد را بیاموزد. از فرزند خود بی جهت حمایت نکنید و به او یاد بدهید که باید مشکلات خودش را به نجو درست با آنها حل کند. در مورد مشکلات با کودک خود صحبت کنید  و به او اجازه دهید تا در مورد خواسته هایش حرف بزند.

تک فرزندها زودتر بزرگ میشوند.

یکی از مسائلی که در ارتباط با تک‌فرزندها عنوان می‌شود، ‌این است که تک‌فرزندها، همیشه در خانه‌ای هستند که با دو بزرگسال به سر می‌برند. بنابراین، ‌همیشه با مسائلی روبرو هستند که به بزرگ‌ترها مربوط است. همین امر باعث می‌شود که زودتر بزرگ شوند و زودتر به بلوغ فکری برسند. آن‌ها معمولا مهارت‌های رفتاری و کلامی بالایی دارند، ‌با بزرگ‌ترها خوب رابطه برقرار می‌‌کنند، در حدی که تعجب و تحسین همه را برمی‌انگیزند و در آينده هم زودتر وارد بازار کار و کسب درآمد می‌شوند و از پس مشکلات مربوط به دوران بزرگسالی به خوبی برمی‌آیند.


نویسنده مطلب مدیر سایت