حتما شما هم یکی از والدینی هستید که به غذا خوردن فرزند خود اهمییت میدهید و سعی دارید یک رژیم درست غذایی برای فرزند خود داشته باشید. اما اگر بدانید روش و باورهای شما در مورد غذا دادن به کودکتان اشتباه است میتوانید چکاری انجام دهید. با وروجک همراه شوید تا با هم به برخی از بورهای اشتباه در مورد غذا دادن به کودکتان را بررسی کنیم.

 

baby-boy voorojak

baby-boy

 

باور اول/ بچه ها نیاز به گوشت قرمز دارند

فقر آهن یکی از مشکلات بزرگ بین کودکان است. تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آتلانتا نشان می‌دهد که ۹ درصد از کودکان نوپایی که بین سن یک تا دو سال قرار دارند، فقر آهن دارند. همچنین این میزان در کودکان بین سه تا پنج سال به سه درصد و در بین کودکان شش تا ۱۱ سال به دو درصد می‌رسد. بااینکه به نظر می‌رسد گوشت قرمز دارای میزان زیادی از آهن است؛ اما خبر خوب این است که فرزندتان بدون استفاده از گوشت هم می‌تواند آهن موردنیاز بدنش را دریافت کند. بعضی از کودکان به‌طور مادرزادی گیاه‌خوارند و هضم یا جویدن گوشت برایشان مشکل است. درنتیجه میزان آهن موردنیازشان را می‌توان از طریق غلات و نان‌های غنی‌شده، شیره انگور و خرما، عدس، میوه‌های خشک مانند کشمش، اسفناج، حبوبات، تخم‌مرغ و برخی ماهی‌های خاص دریافت کنند. کودکان زیر ۱۰ سال باید به‌صورت روزانه حداقل ۱۰ میلی‌گرم آهن دریافت کنند. این میزان از آهن در یک لیوان کورن فلکس یا مقداری کشمش وجود دارد. اگر فکر می‌کنید فرزندتان میزان آهن کافی دریافت نمی‌کند از دکترش بخواهید برای او مکمل مولتی‌ویتامین حاوی آهن تجویز کند تا دچار مشکل کم خونی یا فقر آهن نشود.

 

باور دوم/ بچه ای که سبزی نمیخورد نمیتواند ویتامین و مواد معدنی دریافت کند.

بچه های زیادی هستند که سبزی نمیخورند اما حالشان همچنان خوب است. یکی از علت ها میتواند علاقخ انها به میوه های شرین باشد که جایگزین خوبی برای سبزیها است. میوه ها از نظر فیبر همانند سبزی ها عمل میکنند سعی کنید درروز ۵ واحد میوه و سبزی به فرزند خود بدهید.

اگر به خوردن هویج علاقه‌ای نشان نمی‌دهد، زردآلو یا طالبی را که منبع ویتامین A و کارتینوئید هستند، به‌عنوان جایگزین به او بدهید. توت‌فرنگی یا پرتقال می‌توانند تأمین‌کننده اسیدفولیکی باشند که در اسفناج وجود دارد. موز نیز سرشار از پتاسیم است و به‌جای سیب‌زمینی می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. مرکبات هم می‌توانند جایگزین ویتامین سی موجود در بروکلی باشند. هاتنر می‌گوید: «اما این جایگزین‌ها نباید باعث شوند که او به‌طورکلی سبزی‌ها را حذف کند. دادن سبزی‌ به فرزندتان بسیار مهم است؛ زیرا سبزی‌ها نه‌تنها حاوی ویتامین و مواد معدنی هستند، بلکه حاوی موادی هستند که برای سلامت او ضروری‌اند که درنهایت فرزندتان مجبور به پذیرفتن آن‌هاست.»

باور سوم/ استفاده از لبنیات سرماخوردگی را بدتر میکند

 

این باور که لبنیات میتواند هنگام سرما خوردگی باعث افزایش مخاط و آبریزش بینی شود کاملا اشتباه است. ویروس سرماخوردگی خود به تنهایی باعث ایجاد مخاط و آبریزش بینی شود. محصولات لبنی لوله های پشت گلو را میبندد و باعث میشود مخاط بیشتری در گلویتان ایجاد شود. زمانی که فرزندتان سرما خورده است به او شیر گرم همراه با عسل بدهید، اگر شیر نخورد اصلا نگران نباشید آبمیوه، آب مرغ و یا سوپ به او بدهید.

باورچهارم/ برای جلوگیری ازچاقی باید مصرف چربی ها را باید کاهش دهید.

 

حدودا۴۰ درصد از کالری نوزادان و کودکان باید چربی باشد زیرا ذهن و جسمشان به سرعت در حال رشد است کتر «متیل» معتقد است که رشد مغز نیاز ویژه‌ای به اسیدهای چرب و سایر ترکیبات چربی دارد. برای همین است که متخصصان معتقدند بچه‌های زیر دو سال باید به‌جای شیر معمولی از شیر کامل استفاده کنند، چون میزان چربی بیشتری دارد. بچه‌های بزرگ‌تر نیز همچنان به اسیدهای چرب نیاز دارند زیرا این چربی برای سلامت پوست، رشد مناسب، تولید هورمون جنسی و جذب ویتامین ضروری است؛ اما بعد از دوسالگی ۳۰ درصد از کالری دریافتی روزانه‌شان چربی باشد، کافی است.

بنا بر نظر دکتر «استین»، متخصص کودکان در دانشگاه کالیفرنیا، چربی باعث می‌شود تا بچه‌ها احساس سیری کنند و درنتیجه حذف آن باعث می‌شود تا برای جبران گرسنگی بیشتر بخورند. بهترین راه این است که به فرزندتان یاد دهید چطور تمامی مواد غذایی را در یک رژیم صحیح و سالم بگنجاند. پس بدون داشتن اطلاع هیچ نوع غذایی را حذف نکنید.


نویسنده مطلب مدیر سایت