برای رشد و پرورش کودکان شاد و سرحال و سالم، عشق و احترام اولین چیزهایی هستند که کودکان به آنها نیاز دارند. با استفاده از این دو نکته والدین می‌توانند به فرزندان خود احساس مفید بودن بدهند. کودکان باید در شرایط جسمی و روحی خوبی قرار داشته باشند. به نظر روانشناسان، والديني كه  با تهيه اسباب‌بازي و لوازم مختلف و لباس بچه‌گانه شاد براي کودکان خود فکر می‌کنند مي‌توانند آنها را به كودكاني شاد و سرحال تبديل كنند، اشتباه فکر می‌کنند؛ زيرا کودکانی که در این وضعیت قرار داشته باشند به احتمال بسیار زیادی در دوران نوجواني، خسته، عيب‌جو و غمگين خواهند بود.

به کودکان باید یاد داد تا بتوانند از قابلیت‌های روحی و درونی خود استفاده کنند چون برترین عامل شاد بودن فرد در زندگی‌اش در درون خودش است.

والدین می‌توانند از روی نشانه‌ها تشخیص بدهند که کودکی شاد دارند یا نه. کودکی که شاد است و مي‌خندد، بازي مي‌كند، كنجكاوي می‌کند، تحرک دارد و با سایر بچه‌ها ارتباط برقرار می‌کند به تهييج دائمي نياز ندارد. نشانه‌هاي خوشحال نبودن كودكان: اين كودكان خجالتي و ساكت هستند، كم غذا مي‌خورند، دوست ندارند به جمع كودكان ديگر بپيوندند، بازي نمي‌كنند، سـوال نمي‌پرسند، نمي‌خندند و بسيار كم صحبت مي‌كنند.

ممکن است كودكي ذاتا خجالتي يا درونگر باشد، این بدين معنا نيست كه آن کودک شاد و خوشحال نيست. خجالتي بودن به هيچ وجه مساوي با غمگين بودن نيست؛ اما بايد بيشتر سعي شود تا نشانه‌هاي هر كدام از اين حالت‌ها را بخوبي فهميد. والدين بايد مراقب تغييرات عمده رفتاري در كودك خود مانند منزوي شدن يا ترسيدن دائمي و بيش از حد باشند.

 

http://voorojak.com

HAPPY BABY

 

چند روش ساده را در زیر برای تربیت کودکان شاد و خندان را بیان می‌کنیم که می‌توانید برای کودکان از حدود سن دو ساله تا بزرگتر به کار ببرید:

  1. تقویت صبر:

تحمل کودکان در برابر خواسته‌هایشان را باید تقویت کرد. اجازه دهید کودک به این واقعیت پی ببرد که هر کاری، زمان مخصوص به خودش را دارد. صبر کردن به کودکان یاد خواهد داد که به جنگ با احساس غم و افسردگی بروند و همیشه به آینده امیدوار باشند.

۲٫ به کودکانتان اجازه دهید مستقل باشند:

برخی از والدین به شدت و به طور افراطی نگران کودکشان هستند و لحظه‌ای از او چشم برنمی‌دارند. این رفتار باعث حساس شدن کودکان یا وابسته شدن آنها به والدین خود می‌شود. عجله برای متوقف کردن کودکی که در حال انجام دادن کار اشتباهی است، در آینده به او آسیب می‌رساند. البته به شرطی که این کار برای سلامتی او خطرناک نباشد. مثلا در صورت افتادن کودک حین بازی روی زمین، بلافاصله سراغ او نروید. او به تدریج یاد می‌گیرد که گرد و خاک لباسش را بتکاند و از روی زمین بلند شود.

  1. برای آنها شنونده خوبی باشید:

اکثر کودکان احساسات خودشان را با والدین خود در میان می‌گذارند. بعضی والدین فکر می‌کنند کودکشان بیهوده‌گویی می‌کند. بگذارید کودکان راجع به مسائل مختلف با شما گفت و گو کنند و این اطمینان در آنها ایجاد شود که شنوندگان خوبی هستید؛ حتی زمانی که در حال صحبت کردن راجع به بخشی از کارتون مورد علاقه‌اش است، شنونده خوبی باشید.

  1. آنها را تایید کنید:

بچه‌ها نیاز به تایید و پذیرش در قبال انجام کار‌هایشان از طرف شما را دارند. والدین برای کودکان همانند قطب‌نمای اخلاقی هستند. کودکان مایل‌ هستند درست و غلط اعمالشان را به تایید یا رد آنها بسپارند. تقویت مثبت، باعث افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد. به همین دلیل لازم است زمانی که کودکتان کار مثبتی انجام می‌دهد، او را تشویق کنید. البته در صورت انجام کار اشتباه، به هیچ وجه او را تشویق نکنید؛ زیرا تشویق کاذب تاثیر منفی در پرورش کودک شاد دارد و ممکن است بعد‌‌ها همواره منتظر شنیدن کلمات تحسین‌برانگیزی باشد تا به او در رابطه با موضوعات مربوط انگیزه دهد.

  1. مواظب رفتار خود باشيد:

کودکان از بزرگترهایشان تقلید می‌کنند. تحقيقات نشان مي‌دهد كه خلاقيات و مزاج شما مي‌تواند به كودكتان نيز منتقل شود اما اين انتقال صرفا از طريق ژن‌ها صورت نمي‌گيرد بلكه توسط رفتارها و روش تربيت كودك توسط شما صورت مي‌پذيرد. حتي نوزادان نيز مدل روحي والدين خود را تقليد مي‌كنند كه در واقع مسيرهاي عصبي خاصي را در آنها فعال مي‌كند. به عبارت ديگر وقتي شما مي‌خنديد كـودك شـمـا نـيـز مـي‌خـندد. كودك شما مي‌تواند احساسات شما را از روي رفتارهايتان درك كند. شما مي‌توانيد به كودك خود كمك كنيد تا نيمه پرليوان را ببيند نه نيمه خالي آن را. هر وقت بيش از حد مضطرب باشيد كودكان شما بسرعت واكنش نشان مي‌دهند. آنها ممكن است ساكت شوند و يك گوشه كز كنند.

  1. او را بخندانيد:

خنديدن با فرزند نشان این است كه شما از نقش يك والد هميشه سخت‌گير خارج شده و لحظات خوشي را در کنار او داريد و خاطات خوشی را برای او می‌سازید. سعي كنيد فضاي خنديدن را در محيط خانه به وجود بياوريد. اين كه مدام در آشپزخانه يا در حال روزنامه خواندن باشيد، شما را از فرزندتان دورتر و دورتر مي‌كند و او به ناچار به دنياي بازي‌هاي رايانه پناه مي‌برد.

  1. کودکتان را در آغوش بگیرید:

علاقه خودتان را به آنها نشان دهید. کودکان به در آغوش کشیده شدن، بوسه و نوازش شدن روزانه احتیاج دارند. هر زمان که کودکانتان را در آغوش می‌گیرید شما با انجام این کارها ارتباط بین خود و کودکانتان را افزایش می‌دهید و آن‌ها متوجه می‌شوند که همانطور که بزرگ‌تر می‌شوند بیشتر دوست داشته می‌شوند و اطرافیان آن‌ها برایشان ارزش بیشتری قائل می‌شوند و همین احساس شادی و اعتماد به نفس را در آن‌ها بالا می‌برد.

  1. حریم مشخصی برای کودکانتان ایجاد کنید:

کودکان شما نیاز دارند بدانند که شما انقدر به آن‌ها عشق می‌ورزید که مرز‌ها و قوانینی را برای ایمن نگه داشتن آن‌ها ایجاد کرده اید. کودکان به حمایت و راهنمایی شما نیازمندند، اگرچه در مورد بچه‌های کوچک طبیعی است که بعضی وقت‌ها خود محور و نامهربان باشند، ولی مهربانی در مقابلشان به آن‌ها کمک خواهد کرد که در آینده به بزرگسالانی سخاوتمند و با ملاحظه تبدیل بشوند.


نویسنده مطلب modiresite