۲۱ فروردین ۱۳۹۷
بدون نظر

اگر کودک شیرخوار شما حتی بعد از اینکه به اندازه کافی شیر خورده وبه خوبی استراحت کرده بازهم بی تاب و بی قرار است زیاد نگران نباشید آیا به وضع دفع او توجه کرده اید؟ آیا شکمش به خوبی کر میکند؟ آیا بیرون روی داشته است؟ یبوست یکی از شایع ترین مشکلات در دوران کودکی است. با وروجک همراه شوید تا باهم به درمان یبوست بچه ها به روش طب سنتی بپردازیم.

baby

baby

مدفوع طبیعی ازدیدگاه طب سنتی به چه شکل است؟

به زبان ساده، دفع مدفوع سفت با سختی را یبوست می‌گویند. ایجاد مشکل در دفع باعث بی‌قراری و از بین رفتن آرامش شیرخوار می‌شود. تعریف یبوست در طب سنتی ایرانی گسترده‌تر و فراگیرتر از آن چیزی است که هم اکنون به یبوست گفته می‌شود.

مدفوع طبیعی از دیدگاه طب سنتی ایرانی دارای خصوصیات زیر است:

۱-قوام نرم و خمیری داشته باشد.

۲- به آسانی خارج شود و تکه تکه نباشد.

۴- مقعد را نسوزاند.

۵- زرد یا قهوه‌ای روشن باشد.

۶-بوی خیلی بد نداشته باشد.

۷-با دفع باد زیاد نباشد.

۸-بعد از دفع آن احساس سبکی به فرد دست بدهد.

۹- موقع دفع، درد ایجاد نکند.

در واقع در صورتی که فرد کمتر از روزی یک‌بار دفع داشته باشد و اجابت مزاج همراه با سختی و ناراحتی باشد نیاز به مداخله به منظور درمان یبوست دارد.

کودکان چه زمانی دچار یبوست میشوند؟

اکثرمواقعی که کودکان دچار یبوست میشوند بدون علت زمینه ای است. یبوست عوامل متعددی دارد که میتوان به برخی از آنها اشار کرد عواملی چون: رژیم غذایی کم فیبر، فعالیت بدنی کم، افسردگی و حالات روانی اشاره کرد. اغلب کودکان در طول زندگی خود دچار یبوست میشوند اما زمان این اتفاق بسیار اندک است.

  • زمان شروع تغذیه کمکی
  • رفتن به مهد کودک
  • زمان گرفتن کودک از شیر مادر
  • سنین مدرسه

    همیشه سعی کنید در این مواقع شکم کودک خود را ماساژ دهید، اگر این روش نتوانست مشکل کودکتان را برطرف کند حتما به پزشک خود مراجعه کنید.


نویسنده مطلب مدیر سایت